Å våkne med Wittgenstein - om det skremmende og befriende i å få nytt perspektiv på andre og seg selv (ebok) av Line Norman Hjorth
Line Norman Hjorth

Å våkne med Wittgenstein ebok

279,-
I dette inspirerte essayet utforsker Line Norman Hjorth språkets muligheter og begrensninger. Den navnøse hovedpersonen arbeider som kirketjener mens hun strever med å skrive en tekst om «filosofiens aktualitet og forbindelsen mellom skeptisisme og krenkelseskultur, eller var det dekonstruktivisme og maktkritikk? Akk, jeg ante det neppe selv».Ved et tilfelle kommer hun i kontakt med den yngre syk…
I dette inspirerte essayet utforsker Line Norman Hjorth språkets muligheter og begrensninger. Den navnøse hovedpersonen arbeider som kirketjener mens hun strever med å skrive en tekst om «filosofiens aktualitet og forbindelsen mellom skeptisisme og krenkelseskultur, eller var det dekonstruktivisme og maktkritikk? Akk, jeg ante det neppe selv».Ved et tilfelle kommer hun i kontakt med den yngre sykepleieren Mari. Dette møtet og samtalen som oppstår mellom dem, ansporer henne på en måte hun til å begynne med ikke selv forstår. Men noe skjer, en bevegelse er i gang.Dialogene og refleksjoner de gjør seg, gir ingen entyde konklusjoner, men drøfter spørsmål som gir Wittgensteins språkfilosofi en overraskende aktualitet og gir ekko til dagsaktuelle debatter om språk og samhandling.«Noe i meg mente fortsatt at det var de krenkede som måtte øve seg i anerkjennelse. Samtidig innså jeg at det like gjerne kunne være slik hun hadde antydet på benken, at det var jeg som var den blinde og som projiserte mitt mørke over på de krenkede.»
Ebok 279,-

Flere bøker av samme forfatter

Andre har også kjøpt

Undertittel om det skremmende og befriende i å få nytt perspektiv på andre og seg selv
Forfattere Line Norman Hjorth (forfatter)
Forlag Cappelen Damm
Utgitt 20.08.2026
Sjanger
Språk Bokmål
Format epub
DRM-beskyttelse Vannmerket
ISBN 9788202921514

I dette inspirerte essayet utforsker Line Norman Hjorth språkets muligheter og begrensninger. Den navnøse hovedpersonen arbeider som kirketjener mens hun strever med å skrive en tekst om «filosofiens aktualitet og forbindelsen mellom skeptisisme og krenkelseskultur, eller var det dekonstruktivisme og maktkritikk? Akk, jeg ante det neppe selv».

Ved et tilfelle kommer hun i kontakt med den yngre sykepleieren Mari. Dette møtet og samtalen som oppstår mellom dem, ansporer henne på en måte hun til å begynne med ikke selv forstår. Men noe skjer, en bevegelse er i gang.

Dialogene og refleksjoner de gjør seg, gir ingen entyde konklusjoner, men drøfter spørsmål som gir Wittgensteins språkfilosofi en overraskende aktualitet og gir ekko til dagsaktuelle debatter om språk og samhandling.

«Noe i meg mente fortsatt at det var de krenkede som måtte øve seg i anerkjennelse. Samtidig innså jeg at det like gjerne kunne være slik hun hadde antydet på benken, at det var jeg som var den blinde og som projiserte mitt mørke over på de krenkede

Ingen vurderinger ennå