Mai 29, 2026 · Våre anbefalinger

Våre beste bokanbefalinger til sommeren

Tekst Lene Røren, Julie G. Holm, Christopher Opso, Julie E. Prestø, Charlotte Skjold og Julie Skrøder

Utforsk en verden av leseglede i sommer

Sommeren er den perfekte tiden for å senke skuldrene og forsvinne inn i en god bok, enten du ligger i sola, sitter i skyggen eller nyter rolige dager i feriemodus.
Vi gir deg våre beste personlige anbefalinger til sommerens lesestoff. Husk også at du finner hele oversikten over alle bøkene vi har anbefalt tidligere her.

Uansett hvor du befinner deg i sommer, har vi funnet bøker som passer sommerstemningen. Her finnes noe for enhver smak.
Sjekk ut våre personlige anbefalinger nedenfor:

pukkelrygg.png

Julie Skrøder anbefaler

Pukkelrygg
av Saō Ichikawa

Romanen Pukkelrygg av Saō Ichikawa vant i 2023 en av Japans fremste litterære utmerkelser. Det er ikke vanskelig å forstå hvorfor. Her får man virkelig en særegen fortelling som gir et innblikk i en hverdag og verden de fleste ikke kjenner.

Shaka Izawa lever med en muskelsykdom som gjør henne avhengig av maskiner og pleiere for å leve. Livet hennes utspiller seg på en omsorgsinstitusjon, hvor hun vanligvis sitter inne og skriver provoserende statusoppdateringer på sosiale medier, erotiske noveller eller anmeldelser av swingersklubber. Dette til tross for at hun er jomfru.

Selv om boken er brutal og ærlig, mangler den heldigvis ikke humor. Den utfordrer også mange forestillinger om mennesker som lever med funksjonsnedsettelser. Den viser oss at lengselen etter å være en del av verden og å oppleve den kan være like sterk i alle mennesker, selv når de fysiske mulighetene er fraværende. Hvis du er på utkikk etter en både freidig og engasjerende roman i sommer, kan jeg derfor varmt anbefale Pukkelrygg.

bibelen.png

Charlotte Skjold anbefaler:

Sosialistenes guide til Bibelen
av Mímir Kristjánsson og Sofie Marhaug

Mímir Kristjánsson og Sofie Marhaug er stortingsrepresentanter for Rødt, kjærester, og nå også medforfattere av en skikkelig underholdende bok om Bibelen. Som de selv skriver i forordet: «Når andre par skal gjøre noe kjekt sammen, drar de på spa. 1600 tettskrevne sider med bitteliten skrift er ikke det folk forbinder med romantikk.» Det har de nok rett i, og selv om Bibelen inneholder både romantikk og erotikk er disse to mest opptatt av hvordan vi kan bruke Bibelen for å bli bedre mennesker og gjøre verden til et bedre sted. Både Marhaug, Kristjánsson og Jesus slår nemlig hardt ned på fattigdom og ulikhet. Med sosialistiske lesebriller, utforskes det de mener er et gap mellom Bibelens budskap og dagens politiserte kristendom. Hvor har det blitt av den kristne nestekjærligheten når Donald Trump omtaler ulovlige innvandrere som «dyr» og «søppel»?

Mellom bibeltolkningene har forfatterne flettet inn sine egne «trosbekjennelser», der de reflekterer over forholdet sitt til kristendommen. Resultatet er en bok som både er varm, morsom og tankevekkende. Uansett om du er kristen, sosialist eller ingen av delene: denne boka er verdt å lese! Kanskje blir du også inspirert til å ta med deg Bibelen på stranda i sommer.

Leieboeren.png

Julie Holm anbefaler:

Leieboeren
av Freida McFadden

Oi, som jeg har kost meg med denne boken! Leieboeren av Freida McFadden er en sånn thriller som får deg til å tenke «ok, bare et kapittel tiiil» før du plutselig innser at hele kvelden har gått.

Historien følger Blake Porter, som tilsynelatende har livet skikkelig på stell med toppjobb, kjæreste og hus på Upper West Side. Men når han plutselig mister jobben under mystiske omstendigheter, begynner livet hans å rakne litt etter litt. For å få økonomien til å gå rundt, bestemmer han og kjæresten seg for å leie ut det ene soverommet i huset sitt. Leieboeren Whitney virker å være den perfekte kandidaten. Men det tar ikke lang tid før rare og creepy ting begynner å skje, og Blake klarer ikke riste av seg følelsen av at det er noe veldig galt med den nye leieboeren. Men er det så enkelt da..?

Jeg skal ikke røpe for mye, men jeg kan si at jeg likte spesielt godt at McFadden denne gangen skriver fra en manns synsvinkel. Det ga historien en litt annen dynamikk, samtidig som den fortsatt har alt jeg elsker med bøkene hennes: høyt tempo, ubehagelig stemning og en aldri så liten overraskelse, eller to..

Er du en sucker for thrillere hvor du hele tiden tror du har skjønt hva som skjer, før alt snus på hodet? Da er dette definitivt boken for deg. En perfekt slukebok du kan kose deg med på stranden i sommer!

vi er oppdratt til å hate hverandre.png

Christopher Opso anbefaler:

Vi er oppdratt til å hate hverandre
av Tala Albanna og Michelle Amzalak

I boka Vi er oppdratt til å hate hverandre møter vi jusstudentene Tala Albanna og Michelle Amzalak. To unge kvinner i starten av 20-årene som har vokst opp bare noen kilometer fra hverandre, men på hver sin side av en mur og en konflikt. Tala bor i Gaza, mens Michelle bor i den israelske byen Sderot.

Via et initiativ fra den franske nettavisen Le Nouvel Obs blir de satt i kontakt med hverandre for å utveksle brev og dele erfaringer fra hver sin side av krigen. Begge er skeptiske i starten. Hva vil venner, familie og myndigheter tenke når man skriver med fienden? Fienden man er oppdratt til å hate.

Gjennom brevene deler de personlig av frykt, sorg, håp og hverdagsliv mens krigen raser rundt dem. Det som gjør boka så sterk, er hvor ærlig og usminket den er. Albanna og Amzalak skriver klokt, nært og reflektert, og lærer mer om den såkalte fienden sitt perspektiv for hvert brev som sendes. Kanskje er de ikke så ulike likevel.

Midt i en konflikt som ofte reduseres til politikk og medieoverskrifter, minner boka oss på menneskene som faktisk lever i den hver dag. Boka er sterk, rørende og klok, og gir et sjeldent innblikk i livene bak avisoverskriftene.
Det er en viktig og gripende bok uavhengig av hvilken politisk side du tilhører eller hvem du støtter i konflikten.

Les den! Hva har du å tape?

klanen.png

Lene Røren anbefaler

Klanen
av Pascal Engman

Det er ingen tvil om at jeg har blitt Pascal Engman-fan, for det er ikke den første boka hans jeg anmelder, og mest sannsynlig ikke den siste. Det jeg liker med Engmans bøker er at de er samfunnskritiske, realistiske og lærerike, samtidig som de er sykt spennende.

I Klanen skildres fremveksten av et parallellsamfunn i Sollentuna utenfor Stockholm gjennom ulike personers øyne. Det er den mektige Mansour-familien som styrer nabolaget med trusler og vold. Både lokale butikkeiere, idrettslag og uskyldige vanlige folk får livene sine berørt av familien. Unge tenåringsgutter som vokser opp i lavtlønnsfamilier blir et enkelt bytte og rekrutters til deltakelse i narkotikahandel, voldsoppdrag og dødelige skyteepisoder, mens politiet står maktesløs tilbake.

Klanen oppleves mindre som en kriminalroman enn de tidligere bøkene jeg har lest av Engman. Vi kommer tettere innpå de personlige skjebnene i denne boka, både innad i familien Mansour og alle de som får livene sine påvirket av denne familien. Det er umulig å ikke trekke paralleller til det vi før kalte «svenske tilstander», men som i dag dessverre ofte også kan leses om i norske medier.

Klanen er første bok i en triologi, så det er bare å glede seg til neste bok som kommer til høsten. Jeg kan nesten ikke vente!

Eremittsommer.png

Julie Prestø anbefaler:

Eremittsommer
av Anne Sverdup-Thygeson

Nydelig roman om sorg og savn, tapt kjærlighet og avslørte hemmeligheter! Hørt det før? Helt sikkert, men dette er en roman jeg ble sugd inn i fra første kapittel.

Anne Sverdrup-Thygeson er biolog og professor, kritikerrost, Bragepris- og bokhandlerpris nominert, i tillegg til å være bestselgende sakprosaforfatter. Hun har skrevet bøker for alle aldre og er skogens Sir David Attenborough. Nå har hun skrevet en roman som er solgt til 14 land før utgivelse!

Sverdrup-Thygeson er kjent som en fantastisk formidler, og nå har hun tatt skogen og naturen med inn i romanen Eremittsommer. Hovedpersonen er Eva, biolog med doktorgradsstipendiat satt på pause. Eva har takket ja til en sommerjobb i Vestfold, og sammen med labradoren Orca flytter hun inn på en husmannsplass Frøyshov gård. Oppdraget er å lete etter og forhåpentligvis finne, en utrydningstruet eremittbille som det er funnet et eksemplar av i skogen hvor kommunen planlegger et nytt steinbrudd (Larvikitt). Finner hun billen, vil skogen blir fredet og 80 nye arbeidsplasser umuliggjort. Null eremittbille og skogen blir et åpent «sår» hvor en sprenger ut kortreist stein - larvikitt - og bygdens økonomi er reddet herfra til evigheten.

I Eremittsommer møter vi også Olga, en enslig dame som har måtte gi opp sin karriere som barneskolelærer fordi hun fikk barn utenfor ekteskapet. Siden har hun vært bundet til gården og faren på Frøyshov. Olga og Eva bånder og finner hverandre over felles sorg, de har begge mistet sitt ufødte barn. Underliggende i historien er en hemmelighet som truer med å komme frem i lyset og som vil knuse heltehistorien fra 2. verdenskrig. En heltehistorie som ligger til grunn for bygdas store monument - en bauta av Norges nasjonalbergart larvikitt - reist for å ære bygdas motstandshelt, Olgas onkel Knut, som falt i kamp mot tyskerne. Tilsynelatende. Han ble aldri funnet.

Nysgjerrig? Jeg lover deg en nydelig historie med hemmeligheter som etter mange år ser dagens lys, sorg, men også kjærlighet og unike vennskap. Skrevet med kjærlighet til naturen og et lite utrydningstruet insekt - en eremittbille. Jeg har ikke vært så fascinert av insekter siden jeg som niåring hørte hørespillet Tordivelen flyr i skumringen basert på boken med samme navn av Maria Gripe!

Løp og kjøp! Den er så verdt det!!